2012 m. lapkričio 3 d. Japonijos vyriausybė paskelbė, kad buvusiam VDU Japonistikos cento vadovui Arvydui Ališauskui bus įteiktas „Tekančios saulės ordinas su aukso spinduliais ir rozete“ už jo nuopelnus skatinant Japonijos kultūros populiarinimą ir japonų kalbos studijas.

A. Ališauskas yra pirmasis Lietuvos civilis asmuo, kurį Japonijos vyriausybės apdovanos šiuo ordinu. Tikimės, jog šis apdovanojimas dar labiau skatins ir sustiprins Japonijos – Lietuvos santykius.

Šio ordino apdovanojimo detalės:

Ordino gavėjo vardas, pavardė / pareigos: Arvydas ALIŠAUSKAS (70 m.), buvęs Vytauto Didžiojo universiteto Japonistikos centro vadovas

Nuopelnų aprašymas

  1. Japonijos literatūros vertimas tiesiogiai į lietuvių kalbą ir Japonijos kultūros populiarinimas
  2. Arvydas Ališauskas baigė Rytų kalbų institutą prie Maskvos Lomonosovo valstybinio universiteto ir įgijo japonų kalbos specialybę. A. Ališauskas yra pirmasis vertėjas Lietuvoje nuo 1969 m. vertęs japonų literatūros kūrinius tiesiogiai iš japonų kalbos. Iki šiol išvertė į lietuvių kalbą ir Lietuvoje pristatė 8 Japonijos literatūros ir kt. knygas bei toliau intensyviai tęsia savo kaip vertėjo veiklą.

  3. Japonistikos centro įkūrimas
  4. 1994 metais Arvydo Ališausko iniciatyva Vytauto Didžiojo universitete buvo įkurtas Japonistikos centras, kurio pirmuoju vadovu tapo pats A. Ališauskas. Iki 2008 metų, kol ėjo Japonistikos centro vadovo pareigas, Arvydas Ališauskas labai daug prisidėjo prie japonologijos studijų plėtojimo bei išugdė pirmąją japonofilų kartą. Daug jo mokinių, tarp kurių ir buvęs Lietuvos Nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Japonijoje J.E. Dainius Petras Kamaitis, LR Kultūros ministras Arūnas Gelūnas ir kt., aktyviai ir sėkmingai dirba plėtojant Japonijos – Lietuvos santykius įvairiose srityse.

  5. Japonijos ekonomikos valdymo sistemos pristatymas Lietuvoje
  6. Nuo 1970-ųjų metų A. Ališauskas rašė straipsnius bei vedė paskaitas apie Japonijos ekonomikos valdymo sistemą bei ekonomikos raidą, taip pat skatino Lietuvos įmones savo darbe pritaikyti Japonijos įmonių valdymo modelį.

  7. Chiune Sugihara nuopelnų pristatymas
  8. Ikikarinio Japonijos konsulato pastatas Kaune, kur dirbo vicekonsulas Chiune Sugihara, tapo „Sugiharos namų“ muziejumi. 2001 m. VDU Japonistikos centras buvo perkeltas į „Sugiharos namų“ antrą aukštą. A.Ališauskas kartu su „Sugiharos namų“ darbuotojais stengėsi Lietuvos žmones supažindinti su vicekonsulo Sugihara nuopelnais bei „Vizų gyvenimui“ reikšme. A.Ališauskas taip pat išvertė vicekonsulo Chiune Sugihara žmonos Jukiko (mirusi) memuarus į lietuvių kalbą.

    A. Ališausko gyvenimo aprašymas